Deník z cesty do USA - den 27.

13. srpna 2008 v 11:14
27.den - úterý 12.8.2008
Waikiki Beach, severní strana ostrova
Dopoledne opět koupačka. Na přechodu nás oslovil mladík, který uslyšel naši češtinu - byl tu na celé prázdniny na kurzu angličtiny. Na pláži jsme potom ještě potkali slovenskou rodinu, najednou taková koncentrace blízkých.... Mamka s taťkou se rozhodli vyzkoušet surf (když už ho máme na balkóně), ale zjistili, že to "neni take jednoduche". Měli problémy na tom prkně udržet balanc i vleže, natož si na něm stoupat. Tak toho nechali a řekli si, že to bylo asi tím prknem, což později potvrdila Cecilie - na začátečníka a malé vlny je potřeba prkno co největší.
Odpoledne jsme jeli na poslední túru s Oahu Nature Tours - na severní pobřeží. První zastávka byla v Údolí chrámů, vlastně je to údolí hřbitovů rozdělených většinou podle národností, ale jednotného stylu - náhrobní desky v trávníku. Taky je tam japonský budhistický chrám. Na hřbitově v Údolí chrámů jsme viděli na hrobech postavené plechovky piva a Coca-Coly. K tomu nám Sam řekl, že to je forma oběti, kterou lidi dávají k hrobu. Taky říkal, že od určité doby je povinností dávat na hroby pouze otevřené sklenice nebo plechovky, protože jinak býval hřbitov levným zdrojem alkoholu pro mládež.
Hlavní cíl - vyhlášené surfařské severní pobřeží - je momentálně mimo sezónu, takže místo několikametrových vln je tam totální "olej". Vlny v některých místech dosahují výšky 45 stop (13 m)! Někde tvoří taky takzvané "suicide pipes" (sebevraždené roury), neboli uzavřené tunely, kterými surfař projíždí. Sebevražedné proto, že se tvoří nad mělkým korálovým reefem, takže jakýkoliv pád znamená zpravidla minimálně těžké zranění sportovce. Těžko se nám to představovalo. Ale zato jsme viděli tuleně a želvy z bezprostřední blízkosti. Projeli jsme světovým hlavním městem surfařů Haleiwa a zastavili se u ananasové plantáže světoznámé firmy Dole, kde jsme si dali výtečnou zmrzlinu z čerstvých ananasů. Z čeho jiného asi. Průvodce nás zase obohatil o různé zajímavosti, např. že havajská řeč používá v transkripci do latinky pouze 12 písmen, že na Oahu je 250 000 příslušníků US Army, Navy a Air Force (což je teda každý 6. na ostrovech!).
Večer procházka po městě a spánek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama