Deník z cesty do USA - den 13.

1. srpna 2008 v 16:59
13.den - úterý 29.7.2008
Sequoia National Park - Fresno (74 mil)
Kačce se celou noc zdálo o medvědech a bojovala s nimi. A nebyli to medvědi, byl to tatínek. To si nezasloužil. Jinak se nic hrozného neudálo, zástupy medvědů se nekonaly, asi jsme jim smrděli.
Ráno jsme se vydali znovu do národního parku, tentokrát shuttlem ke Generálovi Shermanovi, což je sekvoj s největším objemem dřeva a tím pádem i nejtěžší. Má cca 2200 let. Není teda nejvyšší ani nejstarší (nejstarší má až 3200 let!!!!), ale je to dost zajímavé. Sekvoje dosahují výšky až 100 m a přitom mají velmi mělké kořeny - jen do hloubky 1 m. Taky mají hrozně zajímavou kůru - je velice měkká, něco jako filc a nehořlavá. Pokud sekvoj hoří, tak vyhoří zevnitř, ale protože je vyživovaná vrstvou těsně pod kůrou, tak většinou přežije. Nejčastější udávanou příčinou zkázy je vyvrácení. Pak jsme pokračovali dalším shuttlem (lidi, co před náma vystupovali nám s vyvalenýma očima oznamovali, že viděli medvěda a řidič pravil, že jich za den viděl i 6) na Moro Rock s nádherným 360º panoramatickým výhledem a procházku směrem k Tunnel Log - auta projíždí padlou sekvojí, ve které je vyřezaný tunel. My jsme medvěda nepotkali (ačkoliv by si to Kačka tak přála), poštěstily se nám ale dva kusy vysoké (s chlupatýma parohama, možná sob?) na dost malou vzdálenost (5 m) a nějaká ta veverka na ještě menší vzdálenost.
Pořád jsme čekali, co se stane 13.den pobytu a nebylo to naštěstí tak špatné, akorát taťka na mamku (nové bílé kraťasy a žluté tričko) vylil při obědě omáčku na špagety. Vypadá to ale, že téměř okamžitým pracím zásahem to zvládneme bez trvalých následků.
Nakonec jsme využili veřejných sprch a možnost nabrat vodu v kempu. Ptali jsme se, co za to, načež nám bodrý starší ranger odpověděl: "Poděkujte Bohu!" Jeho kolega sekundoval: "Nebo vládě." A náš ranger odvětil: "Ale ne americké..."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama